• Vnútorný poriadok školského klubu detí pri ZŠ v Žabokrekoch

I. Riadenie a organizácia Školského klubu detí

1. Školský klub detí /ďalej len ŠKD/ riadi riaditeľ školy.

2. Výchovno-vzdelávaciu činnosť organizuje v oddeleniach pridelený vychovávateľ.

3. Riaditeľ školy určuje počet oddelení podľa počtu prihlásených detí na pravidelnú dochádzku.

4. V oddelení ŠKD môže byť zapísaných najviac 25 detí.

II. Prevádzka ŠKD

1. ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov: ráno od 6.00 – 7.30 hod, po skončení vyučovania od 11.30 – 16.15 hod.

2. ŠKD sa riadi režimom dňa, ktorý je súčasťou vnútorného poriadku .

III. Zaraďovanie žiakov

1. Žiaci sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok, najneskôr do 30.júna príslušného školského roku na základe písomnej prihlášky podanej zákonnými zástupcami.

2. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy, alebo ním poverený zástupca.

3. Do ŠKD sa prednostne zaraďujú žiaci nižších ročníkov prihlásených na pravidelnú dochádzku, ktorých rodičia sú zamestnaní.

4. Žiaci sa zaraďujú do oddelení podľa veku a do záujmových útvarov podľa osobného záujmu o jednotlivé činnosti.

IV. Dochádzka detí

1. Rozsah dennej dochádzky, spôsob odchodu detí uvedie rodič na zápisnom lístku. Prípadné zmeny v dochádzke a spôsobe odchodu oznamuje rodič písomne.

2. Žiak, ktorý neodôvodnene a bez písomného ospravedlnenia vynechá dochádzku 7 za sebou nasledujúcich pracovných dní alebo 12 dní v mesiaci sa vyradí zo zoznamu pravidelne dochádzajúcich žiakov.

3. Žiaka možno v priebehu školského roka prihlásiť a odhlásiť z ŠKD.

V. Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť žiakov

1. Za bezpečnosť detí počas celého ich pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľ.

2. Prechod detí do ŠKD v rámci školy zabezpečuje vychovávateľ, prípadne zastupujúci učiteľ.

3. Ak sú vytvorené oddelenia z viacerých tried, zabezpečuje prechod detí po dohode s vychovávateľom učiteľ, ktorý má poslednú vyučovaciu hodinu.

4. Počas konania náboženstva, etickej výchovy a záujmových krúžkov  preberá vyučujúci deti od vychovávateľa do svojej zodpovednosti a po skončení podľa dohody s rodičmi dieťaťa uvoľňujú domov, alebo odovzdávajú vychovávateľovi.

5. Pri hrách a rôznych aktivitách v ŠKD je vychovávateľ povinný poučiť deti o bezpečnosti.

6. Pri aktivitách organizovaných mimo objektu ŠKD môže mať vychovávateľ najviac 25 detí. Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo výkon činnosti,  určí riaditeľ školy alebo jeho zástupca vyšší počet pedagogických  pracovníkov, alebo nižší počet detí.

7. V prípade úrazu poskytne vychovávateľ prvú pomoc, oznámi ho vedeniu školy  a napíše o ňom záznam.

8. Straty z uzavretých priestorov v ŠKD u poisteného žiaka vybavuje vychovávateľ v spolupráci s rodičmi a vedením školy.

9. Dieťa z ŠKD odchádza v čase uvedenom na zápisnom lístku. Ak dieťa odchádza bez sprievodu zákonného zástupcu, alebo mimo času uvedeného na zápisnom lístku (na základe písomného oznámenia) , právnu zodpovednosť preberá rodič.

10. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD zodpovedá za deti vychovávateľ až do ich rozchodu pred objektom ŠKD, pričom rodičia na začiatku školského roka súhlasili svojimi podpismi, že dieťa môže chodiť na vychádzky do blízkeho okolia i mimo objektu školy organizované vychovávateľom.

VI. Výchovno-vzdelávacia činnosť

1. Výchovno-vzdelávacia činnosť ŠKD je zameraná na výchovy: vzdelávaciu,  pracovno-technickú, prírodovedno-enviromentálnu, spoločensko-vednú, esteticko-výchovnú a telovýchovnú, ktorá sa uskutočňuje v oddeleniach ŠKD.

2. Záujmová činnosť sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch  príležitostného, krátkodobého a dlhodobého charakteru, pričom sa umožňuje  žiakom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti mimo školy.

3. V oblasti prírodovedno-enviromentálnej výchovy- vychádzkami, výletmi, športom, a cvičením umožniť deťom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj detí.

4. V čase vzdelávacej výchovy si deti podľa pokynov starostlivo vypracujú úlohy, opakujú učivo, nevyrušujú ostatných. V rámci činnosti ŠKD sa organizujú rôzne kultúrne a iné podujatia. Vstupné hradia rodičia.

5. Súčasťou spoločensko-vednej výchovy je aj stravovanie žiakov. Žiaci prichádzajú do jedálne čistí, slušne sa správajú a správne stolujú. Po skončení obeda celé oddelenie odchádza z jedálne spoločne.

6. Výchovno-vzdelávaciu činnosť v ŠKD vykonávajú pedagogickí pracovníci – vychovávatelia.

7. Na záujmovú a rekreačnú činnosť ŠKD sa využíva aj počítačová učebňa, telocvičňa, školský dvor a permakultúrna trieda.

VII. Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD

1. Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD je 10 € mesačne / 5 € druhé dieťa/.

2. Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD uhrádza zákonný zástupca, vždy do 15. v mesiaci.

3. Poplatok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.

4. Ak rodič odhlási dieťa z ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie poplatku.

5. Po predložení dokladov o sociálnej odkázanosti môže zriaďovateľ rozhodnúť o znížení, alebo o odpustení príspevku na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD.

6. Pokiaľ zákonný zástupca neuhradí stanovený príspevok za pobyt dieťaťa v ŠKD a boli využité všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy a ŠKD o vyradení z kolektívu.

Postupujeme podľa pokynov upravujúcich postup organizácií a podmienky výchovy a vzdelávania žiakov v ZŠ Žabokreky od 1.9.2022, ktoré sú vypracované v súlade s opatreniami UVZ SR, manuálu MŠVVaŠ SR „ Zelená otvoreným školám“

• PDF na stiahnutie